Sohbet Odaları

Kan Yapıcı Meyve ve Sebzeler

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kan değerlerimize de dikkat etmemiz gerekir, kansızlık ciltte solgunluk, vücutta yorgunluk halsizlik güçsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda uyuşma, sinirlilik hali, kulakların uğuldaması gibi bazı halleri meydana getirir. Siz değerli okurlarımız için Askcafem.org olarak hazırladığımız kan yapıcı sebze ve meyvelerden bazılarını araştırıp sizlere sunuyoruz.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Keçiboynuzu pekmezi içerisinde bulundurduğu demir, mineral ve vitaminlerin etkisiyle en hızlı kan yapan yiyeceklerin arasındadır. Kahvaltı rutininize ekleyeceğiniz birkaç kaşık keçiboynuzu pekmezi hem vücudunuzdaki kan oranını arttıracak hem de sağlığınıza katkıda bulunacaktır. Pekmez seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise içerisinde ilave şeker barındırmamasıdır. Çünkü keçiboynuzunda yeterince şeker mevcuttur.

ISPANAK

Demir oranı bakımından zengin besinlerden biri olan ıspanak en çok kan yapan yiyecekler arasındadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelirken içerisindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada en az bir kez öğlen ya da akşam yemeklerinizde ıspanağı tercih edebilirsiniz. İçerisine ekleyeceğiniz soğan ve salça ile tüketimini daha zengin hale getirebilirsiniz.

ÇEKİRDEKLİ SİYAH KURU ÜZÜM

Her gün tüketilen çekirdekli siyah kuru üzüm kanı sulandırıcı etkiye sahiptir. Bununla birlikte hem enerji deposudur hem de kalp ve beyin için çok yararlıdır. Canınız tatlı çektiği zamanlarda tüketebilir, ara öğünlerde tercih edebilir ya da çerez tabağınıza dahil edebilirsiniz.

YEŞİL MERCİMEK

Yeşil mercimeğin içindeki demir, magnezyum ve çinko kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında önemli rol oynuyor. Buna bağlı olarak da yorgunluk gibi belirtileri azaltıyor. Yeşil mercimek çorba olarak tüketilebileceği gibi haşlanıp salatalarda da kullanılabilir.

KİVİ

Kivi içinde bulunan A, K, E vitaminleri, potasyum ve demir hem kırmızı kan hücrelerini arttıracak hem de vücuttaki kan basıncınızı dengeleyecektir. Kiviyi meyve salatalarınıza ekleyebileceğiniz gibi tatlılarınızda da kullanarak tüketebilirsiniz.

KIRMIZI ET

Neredeyse en önemli demir kaynağı olan kırmızı et günlük hayatta çok tüketilmesi gereken bir besindir. Birçok faydasının yanında gıdalardan alınan demirin sindirilmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple mümkünse haftada 2-3 kez tüketmek gerekir.

PORTAKAL

C vitamini vücutta demir emilimini çok daha hızlı bir şekilde arttıracağı için bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Portakal da C vitamini deposu bir meyve olması sebebiyle hem demir oranını arttıracak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

BADEM

Özellikle cilt bakımında çokça tercih edilen badem içerisinde E vitamini bulundurması ile meşhurdur. Demir emilimini arttığı için ise kan yapan yiyecekler arasında yer alır. Günde ortalama 4-5 adet tüketilen badem kan hücrelerine destek olurken cildinizi de güzelleştirecektir.

KARACİĞER

Karaciğer içerisindeki demir ve B12 vitaminiyle vücuttaki hemoglobin oranının arttırılmasında oldukça etkilidir. Üstelik içindeki A vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Sığır karaciğeri, kuzu karaciğeri ve tavuk karaciğerini tercih edebilir ve mümkünse günlük öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

KIRMIZI PANCAR

Daha çok yemeklerin yanında tercih edilen kırmızı pancar içerisindeki C vitamini sayesinde demirin vücutta emilimini daha fazla arttırır, kan basıncını dengeler. Kansere karşı koruyucu etkilerinin yanında tansiyonu düşürmek için de tercih edilir. Kırmızı pancarı sadece turşu olarak değil cips ve salata olarak hatta suyunu içerek de tüketebilirsiniz.
Sağlıklı yaşam sürmek hepimizin hakkı ve her zaman bulabileceğimiz sebze ve meyvelerden faydalanmak zor değil. Sağlığımıza dikkat edelim ki etrafımızdaki kişilere daha faydalı bir birey olalım. İnşallah siz değerli okurlarımıza faydalı olabiliyoruzdur. Sağlıklı olalım ki sohbetlerimiz de bol olsun 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet

Sizde Akıllı Telefonlarınızdan Sohbet uygulamamızı indirip, Dilediğiniz yerden anında Sohbet'e Bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden